Kam nechodí slunce, tam chodí lékař

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař

Tohle rčení zná snad úplně každý.

Jak se krátí den, tak i ubývá slunečního svitu. Nevím jak vy, ale na mě tohle období působí hodně negativně. Každý rok si uvědomuji čím dál více, že pokud není sluníčko, mám mnohem méně energie a jsem více unavená.

Dlouho jsem nevěděla, proč to tak je. Pak jsem si přečetla pár článků o vitamínu D3 a je mi to jasné.

Aby to bylo jasné i vám, něco vám o tom napíšu a nebudou to dlouhé a nudné odstavce, ale jak jste ode mne zvyklí, krátce a stručně, aby to bylo srozumitelné.

Fakta faktoucí:

  • Vitamín D3 nazýváme také Cholekalciferol
  • Cholekalciferol je přirozeně vyskytující se forma vitamínu D.
  • Cholekalciferol je velké míře vytvářen v kůži při expozici slunečnímu záření.
  • Cholekalciferol je tvořen v kůži, pokud ultrafialové světlo o správné vlnové délce (UVB) dopadá na kůži.
  • Enormní množství cholekalciferolu je rychle tvořeno v kůži, pokud je slunce vysoko na obloze, kůže není chráněna oděvem a není za sklem (oknem apod).
  • Sklo blokuje všechny paprsky UVB a zabraňuje tvorbě vitamínu D.

Kůže provádí další zajímavou věc s cholekalciferolem . Zabraňuje vzniku toxickému předávkování. Jakmile se jednou vytvoří přibližně 20 000 IU vitamínu D3, to samé ultrafialové světlo, které stimulovalo jeho produkci, ji nyní tlumí. Čím více se vytvoří, tím více je zničeno.

Takto si to tělo redukuje samo a brání tomu, aby se v kůži vytvořilo nadměrné množství vitamínu D3. Proto nikdy nebylo popsáno předávkování vitaminem D vytvořeným slunečním zářením, ale pouze podáváním doplňků stravy.

Pokud si ale uvědomíte jednu zásadní věc a to, že naši předkové žili celé dny venku, většinou na slunci, neměli problém s doplňováním vitamínu D. Pak se ale začali více oblékat, stavět si příbytky, jezdit v autech a jejich čas strávený venku se hodně omezil.

Ruku na srdce…..kolik času si myslíte, že strávíte denně na slunci?

Podle nejnovějších výzkumů prý stačí pro dostatek vitamínu D3 pobývat na slunci 20 minut denně, což není tak moc, hlavně od jara do podzimu.

Co ale na podzim a v zimě?

Většina lidí je těžce v deficitu a to se projeví dříve nebo později na jejich zdraví.

Doporučuji co nejvíce to jde, chodit ven na slunce a na hory a nepoužívat horlivě opalovací krémy, vše s mírou, jak se říká.

Jak slunění, tak mazání.

Vitamin D můžeme také doplnit stravou, např. tresčí játra, ryby nebo některé houby obsahují tento vitamin. Obávám se, ale že neznám osobně nikoho, kdo by denně konzumoval tresčí játra nebo ryby. Pak by bylo vhodné doplnit deficit vitaminu D3 kvalitním doplňkem stravy.

Zde se můžete podívat na tabulku, jaká je doporučená denní dávka vitaminu D3 státem a jak by to mělo být doopravdy. Názor si udělejte sami.

Koho zajímá tato problematika více, doporučuji shlédnout video prof. Strunecké na odkaze zde:

http://www.strunecka.cz/videa/8-dil-Vitamin-D3-33/

Pokud chcete znát můj názor, napište mi na email novacka40@gmail.com.:-)

Renča

Renáta Nováková
Jsem to prostě já.... Nadšeně propaguji zdravý životní styl, nedržím žádnou dietu,sportuji tak, aby mě to bavilo a přiměřeně svému věku,dělám jenom ty věci, které považuji za správné,snažím se lidem říkat pravdu, i když je to někdy nepříjemné, nesnáším přetvářku. Můj příběh si přečtěte ZDE

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů najdete zde: http://rencanovakova.cz/gdpr/