Kokosový olej, jasně, stručně, výstižně

Kokosový olej

Kokosový olej je velice využívanou potravinou v alternativním způsobu stravování. Ačkoli jsem nikdy kokos neměla ráda, kokosový olej s oblibou používám a přicházím mu pomalu na chuť.

Na českém trhu se nabídka kokosových olejů neustále rozšiřuje, rozdíly v kvalitě jsou však velké. Zde bych vám ráda pomohla se velice jednoduše zorientovat v tom, jak a za jakým účelem tento olej používat.

Mnozí odborníci odmítají kokosový olej pro vysoký obsah nasycených mastných kyselin, ale studie prokázaly jeho škodlivost jen v případě, že se jedná o jeho rafinovanou / částečně ztuženou formu.

Mezi nezávislými odborníky je ale nerafinovaný kokosový olej řazen mezi nejzdravější tuky. Obsahuje převážně nasycené tuky středního řetězce, které se přímo dostávají do jater, kde jsou rychle rozkládány na energii – namísto toho, aby se ukládaly do zásoby. Kokosový olej je dobře stravitelný a podle nových studií podporuje obranyschopnost a působí protizánětlivě.

Jak se dá kokosový olej využít ve zdravém způsobu stravování?

 • Jednoduše namazat na chléb, mohou i velmi malé děti.
 • Vaření nebo dušení, kokosový olej je vhodný k tepelnému zpracování potravin při vysoké teplotě vzhledem k vyššímu kouřovému bodu.
 • Na kokosovém oleji můžete samozřejmě také smažit, ale smažení do zdravého stravování nepatří, tak uvádím pouze pro pořádek:-).
 • Kokosovým olejem můžete nahradit veškerý tuk, který jste dosud používali.
 • Kokosový olej je výborným zdrojem energie při sportu. Přidávejte lžičku kokosového oleje do svých oblíbených pokrmů a sami uvidíte, co to s vámi udělá:-)

Jak se dá dále kokosový olej využít ?

 • Můžete natírat na celé tělo bez omezení
 • Výborný pomocník při masáži, doporučuji vyzkoušet s partnerem:-)
 • Jako maska na vlasy, budou lesklejší a zdravější
 • Jako součást domácí pasty na zuby
 • V těhotenství a po porodu pro zabránění tvorby strií

Léčebné využití kokosového oleje

 • Podle odborných studií panenský kokosový olej, připravený bez chemických látek či zpracování při vysoké teplotě, působí proti chronickému zánětu.
 • Díky svému složení má kokosový olej mnoho příznivých účinků na posílení imunitního systému.
 • Podle výsledků některých výzkumů je možné, že kokosový olej má příznivý účinek u pacientů s Alzheimerovou chorobou. Vyzkoušejte užívání 1 lžíce oleje 3x denně.
 • Kokosový olej je vhodný k výrobě domácích uklidňujících a relaxačních esenciálních olejů (např. v kombinaci s levandulí či heřmánkem), přičemž relaxace v provoněném prostředí pomáhá ke snížení úzkosti a přispívá k dobrému spánku.
 • Kokosový olej společně s triglyceridy se středními řetězci mají protinádorové účinky a udržují dobrou funkci imunitního systému
 • Kokosový olej podporuje hubnutí a spalování tělesného tuku.
 • Kokosový olej je lehce stravitelný a obsahuje látky, které ničí škodlivé bakterie, podporují růst střevní mikroflóry a pomáhají léčit střevní onemocnění.
 • Kokosový olej bývá používán k léčbě chronické zácpy a zmírnění nadýmání.

Více receptů najdete na této stránce:

https://cs.medlicker.com/1040-vyuziti-kokosoveho-oleje

Jak vidíte, použití kokosového oleje má široký rozsah, jen je potřeba dávat pozor na zpracování.

Co hledat na etiketě, abychom si vybrali kvalitní produkt?

Kokosový olej by měl být lisovaný za studena, nejlépe extra panenský BIO.

Pozor na levné výrobky, jsou většinou upravovány rafinací, čímž dochází ke ztrátě prospěšných látek.

Více o kvalitě zde:

http://nutric.cz/kokosovy-olej-jaky-je-nejlepsi/

Pokud si nevíte rady nebo si nejste jisti výrobcem a váháte s koupí kokosového oleje, napište mi na email novakova.re@centrum.cz, ráda vám s tím pomůžu.

Kdo z vás by chtěl  mít tyto  a jiné zajímavé informace z první ruky? Pokud jste na Facebooku, klikněte na odkaz zde: https://www.facebook.com/CAZAK.rencanovakova/, pak klikněte stránce na: To se mi líbí a je to:-)

Když nemáte Facebook, nevadí, klidně mi napište na email uvedený výše a napište toto…chci dostávat zajímavé informace ze světa zdraví a vaše celé jméno a příjmení, ráda si vás zařadím do své databáze zájemců:-)

Můžete také použít vyskakovací formulář, který se vám zobrazí, když myší vyjedete mimo tuto stránku.

Vaše RENČA

Renáta Nováková
Jsem to prostě já.... Nadšeně propaguji zdravý životní styl, nedržím žádnou dietu,sportuji tak, aby mě to bavilo a přiměřeně svému věku,dělám jenom ty věci, které považuji za správné,snažím se lidem říkat pravdu, i když je to někdy nepříjemné, nesnáším přetvářku. Můj příběh si přečtěte ZDE

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů najdete zde: http://rencanovakova.cz/gdpr/