Konec prokrastinace

Konec prokrastinace aneb jak přestat odkládat změnu životního stylu

Prokrastinace = chorobné odkládání důležitých povinností a já doplním, že to nemusí být jenom o povinnostech, ale také o svých vizích, snech, plánech a předsevzetích.

Určitě to znáte, v lednu si skoro každý dává předsevzetí- zhubnu, začnu běhat, začnu zdravě jíst, přestanu kouřit, přestanu pít a spoustu dalších. Myslím, že každý z nás si dal alespoň jednou v životě nějaké předsevzetí. Také jsem si je dávala a nakonec porušovala, ale pak přišel čas, kdy jsem si říkala – už žádné předsevzetí, pouze reálné a splnitelné cíle. A tak si krůček po krůčku tyhle cíle plním a mám z toho velkou radost a uspokojení.

Na přednášce Petra Ludwiga jsem se dozvěděla, jak s prokrastinací zatočit jednou provždy. Ale řeknu vám , je to fakt těžké:-)

Hlavně když venku svítí sluníčko a já se mám donutit dělat něco na počítači nebo uklízet doma, to je pak peklo. Ale myslím, že jsem na to vyzrála. Když si dělám plán na týden, naplánuju si tyhle věci až na večer nebo podle předpovědi na den, kdy má pršet. Občas to s tím počasím nevyjde, ale to se nedá nic dělat, plán je plán.

Ale pojďme k tomu, jak přestat odkládat změnu životního stylu.

  • Nastavte si nízkou laťku

Co to znamená – představte si skokana do výšky, také začíná přeskakovat nejdříve nízkou laťku a postupně si ji zvyšuje. Pokud by si ji nastavil moc vysoko, nikdy by ji nepřeskočil a skončil by dříve, než začal. Každá nová dovednost potřebuje trénink:-)

  • Rozložte si své cíle na kratší časové úseky, dávejte si reálné cíle

Váš cíl je změna životního stylu a taková změna je opravdu dlouhodobá záležitost, trvá měsíce, roky a v podstatě nejste nikdy u konce. Je to váš život, vaše vášeň. Například si řeknete, do léta zhubnu do plavek, řeknete si to ale v lednu a to je hrozně dlouhá doba na to, aby jste vydrželi dodržovat jakýsi řád. Je mnohem lepší si říct začátkem ledna – do konce týdne nahradím svou oblíbenou čokoládu banánem. Sami uvidíte, že koncem týdne si na čokoládu ani nevzpomenete.

  • Eliminujte ruchy

Pokud se rozhodnete změnit svůj životní styl, a teď myslím samozřejmě směrem ke zdraví:-), určitě to bude těžší, pokud jste byli zvyklí denně sedět v hospodě, pít pivo a klábosit se stejně zaměřenými kamarády. Takový koníček budete muset nejspíš opustit. Ale pozor, to neznamená, že si už nikdy nesmíte dát pivo s kamarády. Jenom je to potřeba pro začátek omezit a připomenout si bod první.

  • Vytyčte si úkoly dle důležitosti

Sepište si své cíle pěkně na papír, který si dejte na viditelné místo a seřaďte si je podle důležitosti. Po splnění každého úkolu si jej pěkně odškrtněte a věřte, že vás zalije blahodárný pocit uspokojení, že jste to zvládli. Ideální je pochlubit se někomu blízkému a pokud zrovna nikoho nemáte, klidně si to napište na zeď na Facebook, on už se někdo najde, kdo vás pochválí:-)

  • Zjednodušte si činnosti

Spousta lidí si myslí, že vařit zdravě je časově náročné, ale naopak, je to mnohem jednodušší, než si myslíte. Odpadá totiž například obalování řízků, zahušťování omáček. Je pravda, že hodně receptů vypadá složitě, ale kdo je alespoň trochu kreativní, může si recept upravit podle své chuti a podle toho, co zrovna najde v kuchyni. Je ovšem dobré mít v kuchyni alespoň pár zdravých ingrediencí:-)

  • Pomalu, ale důsledně

Postupujte pomalu,ale důsledně. Zjistěte si co nejvíce informací pro daný problém, ideálně si to někam sepište (pořiďte si na to speciální zápisník nebo složku v počítači) a neustále se k tomu vracejte. Uvidíte, že třeba po roce, když si přečtete svoje poznámky, budete se usmívat, jak už jste daleko a zdravější a krásnější. Člověk hrozně rychle zapomíná, ale když se podívá, co si napsal před rokem, nevěří svým očím.

  • Zahoďte obavy

Nemějte strach ze změny, že to třeba nezvládnete. Zvládne to opravdu každý, jenom musí hrozně moc chtít. Nestačí trošku, ale opravdu hrozně moc, obzvláště, když se jedná o Váš život. Nebojte se, když něco zkazíte, občas každý něco zkazí, i já. Člověk chybuje a je to lidské, důležité je zvednout se a jít dále.

  • Nenechte se odradit 

Určitě se najde spousta posměváčků, kteří vám řeknou, že jste úplně blbí, že nemáte šanci, že máte s nimi jít raději na pivo. Nenechte se ale odradit a klidně změňte své kamarády a přátele. Jenom takoví přátelé, kteří vás podpoří, jsou opravdoví.

Věřím, že svou změnu zvládnete sami, ale kdyby se přece jenom našel někdo, kdo by s tím chtěl pomoci, jsem připravena s vámi probrat vaše jídelní zvyklosti, nastavit vám správný jídelní režim a být vám oporou na cestě k vašemu novému životnímu stylu:-)

Protože každý potřebuje slyšet, jak je úžasné, že máte kilo tuku dole, jak se vám lepší pleť, jak jste mnohem usměvavější a spokojenější.

Objednat se můžete zde:

Vaše Renča

Renáta Nováková
Jsem to prostě já.... Nadšeně propaguji zdravý životní styl, nedržím žádnou dietu,sportuji tak, aby mě to bavilo a přiměřeně svému věku,dělám jenom ty věci, které považuji za správné,snažím se lidem říkat pravdu, i když je to někdy nepříjemné, nesnáším přetvářku. Můj příběh si přečtěte ZDE

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů najdete zde: http://rencanovakova.cz/gdpr/